2009 Grammys

Field   2 — Dance
Field   3 — Traditional Pop
Field   4 — Rock
Field   5 — Alternative
Field   6 — R&B
Field   7 — Rap
Field   8 — Country
Field   9 — New Age
Field 10 — Jazz
Field 11 — Gospel
Field 12 — Latin
Field 13 — Blues
Field 14 — Folk
Field 15 — Reggae
Field 16 — World Music
Field 17 — Polka
Field 18 — Children’s
Field 19 — Spoken Word
Field 20 — Comedy
Field 21 — Musical Show
Field 22 — Film/TV/Visual
Media

Field 23 — Composing/
Arranging

Field 24 — Package
Field 25 — Album Notes
Field 26 — Historical
Field 27 — Production,
Non-Classical

Field 28 — Surround
Sound

Field 29 — Production,
Classical

Field 30 — Classical
Field 31 — Music Video

Grammy.com Image
Grammy.com Image

For recordings released during the Eligibility Year
October 1, 2007 through September 30, 2008
Note: More or less than 5 nominations in a category is the result of ties.

General Field

Category 1

Record Of The Year
(Award to the Artist and to the Producer(s), Recording Engineer(s) and/or Mixer(s), if other than the artist.)

  • Chasing Pavements
    Adele
    Eg White, producer; Tom Elmhirst & Steve Price, engineers/mixers
    Track from: 19
    [XL Recordings/Columbia]
  • Viva La Vida
    Coldplay
    Markus Dravs, Brian Eno & Rik Simpson, producers; Michael Brauer & Rik Simpson, engineers/mixers
    Track from: Viva La Vida Or Death And All His Friends
    [Capitol Records]
  • Bleeding Love
    Leona Lewis
    Simon Cowell, Clive Davis & Ryan “Alias” Tedder, producers; Craig Durrance, Phil Tan & Ryan “Alias” Tedder, engineers/mixers
    [J Records/SYCO Music]
  • Paper Planes
    M.I.A
    Diplo, producer; Switch, engineer/mixer
    Track from: Kala
    [Interscope]
  • Please Read The Letter
    Robert Plant & Alison Krauss
    T Bone Burnett, producer; Mike Piersante, engineer/mixer
    Track from: Raising Sand
    [Rounder]

Category 2

Album Of The Year
(Award to the Artist(s) and to the Album Producer(s), Recording Engineer(s)/Mixer(s) & Mastering Engineer(s), if other than the artist.)

  • Viva La Vida Or Death And All His Friends
    Coldplay
    Markus Dravs, Brian Eno & Rik Simpson, producers; Michael H. Brauer, Markus Dravs, John O’Mahony, Rik Simpson & Andy Wallace, engineers/mixers; Bob Ludwig, mastering engineer
    [Capitol Records]
  • Tha Carter III
    Lil Wayne
    Babyface, Brisco, Fabolous, Jay-Z, Kidd Kidd, Busta Rhymes, Juelz Santana, D. Smith, Static Major, T-Pain & Bobby Valentino, Betty Wright, featured artists; Alchemist, David Banner, Vaushaun “Maestro” Brooks, Cool & Dre, Andrews “Drew” Correa, Shondrae “Mr. Bangladesh” Crawford, Darius “Deezle” Harrison, Infamous, Jim Jonsin,  Angelo Morris, Mousa, Pro-J,  Play-N-Skillz, Rodnae, D. Smith, Streetrunner, Swizz Beatz, Robin Thicke, T-Pain & Kanye West, producers; Angel Aponte, Joshua Berkman, Andrew Dawson, Joe G, Darius “Deezle” Harrison, Fabian Marasciullo, Angelo Morris, Pro-J, Miguel Scott, Robin Thicke, Julian Vasquez & Gina Victoria, engineers/mixers; Vlado Meller, mastering engineer
    [Universal Motown/Cash Money]
  • Year Of The Gentleman
    Ne-Yo
    Chuck Harmony, Ne-Yo, Polow Da Don, StarGate, Stereotypes, Syience, Shea Taylor & Shomari “Sho” Wilson, producers; Kirven Arrington, Jeff Chestek, Kevin “KD” Davis, Mikkel Eriksen, Jaymz Hardy Martin, III, Geno Regist, Phil Tan & Tony Terrebonne, engineers/mixers; Herb Powers, Jr., mastering engineer
    [Def Jam/Compound]
  • Raising Sand
    Robert Plant & Alison Krauss
    T Bone Burnett, producer; Mike Piersante, engineer/mixer; Gavin Lurssen, mastering engineer
    [Rounder]
  • In Rainbows
    Radiohead
    Nigel Godrich, producer; Nigel Godrich, Dan Grech-Marguerat, Hugo Nicolson & Richard Woodcraft, engineers/mixers; Bob Ludwig, mastering engineer
    [TBD Records]

Category 3

Song Of The Year
(A Songwriter(s) Award. A song is eligible if it was first released or if it first achieved prominence during the Eligibility Year. (Artist names appear in parentheses.) Singles or Tracks only.)

  • American Boy
    William Adams, Keith Harris, Josh Lopez, Caleb Speir, John Stephens, Estelle Swaray & Kanye West, songwriters (Estelle Featuring Kanye West)
    Track from: Shine
    [Atlantic/Homeschool; Publishers: Will.I.Am Music/Cherry River Music/Chrysalis Publishing/John Legend Publishing/Cherry River Music/Please Gimme My Publishing/EMI Blackwood Music/Larry Leron Music/Speir Music/Broke, Spoke and Gone Publishing]
  • Chasing Pavements
    Adele Adkins & Eg White, songwriters (Adele)
    Track from: 19
    [XL Recordings/Columbia; Publishers: Universal-Songs of Polygram Int.]
  • I’m Yours
    Jason Mraz, songwriter (Jason Mraz)
    Track from: We Sing. We Dance. We Steal Things.
    [Atlantic; Publisher: Goo Eyed Music]
  • Love Song
    Sara Bareilles, songwriter (Sara Bareilles)
    Track from: Little Voice
    [Epic; Publisher: Tiny Bear Music]
  • Viva La Vida
    Guy Berryman, Jonny Buckland, Will Champion & Chris Martin, songwriters (Coldplay)
    Track from: Viva La Vida Or Death And All His Friends
    [Capitol Records; Publishers: Universal Music-MGB Songs]

Category 4

Best New Artist
(For a new artist who releases, during the Eligibility Year, the first recording which establishes the public identity of that artist.)

  • Adele
  • Duffy
  • Jonas Brothers
  • Lady Antebellum
  • Jazmine Sullivan

Field 1 — Pop

Category 5

Best Female Pop Vocal Performance
(For a solo vocal performance. Singles or Tracks only.)

  • Chasing Pavements
    Adele
    Track from: 19
    [Columbia/XL]
  • Love Song
    Sara Bareilles
    Track from: Little Voice
    [Epic]
  • Mercy
    Duffy
    Track from: Rockferry
    [Mercury]
  • Bleeding Love
    Leona Lewis
    [J Records/SYCO Music]
  • I Kissed A Girl
    Katy Perry
    Track from: One Of The Boys
    [Capitol Records]
  • So What
    Pink
    [LaFace]

Category 6

Best Male Pop Vocal Performance
(For a solo vocal performance. Singles or Tracks only.)

  • All Summer Long
    Kid Rock
    Track from: Rock N Roll Jesus
    [Atlantic]
  • Say
    John Mayer
    Track from: Continuum
    [Columbia]
  • That Was Me
    Paul McCartney
    Track from: Amoeba’s Secret
    [Hear Music/MPL Communications Ltd.]
  • I’m Yours
    Jason Mraz
    Track from: We Sing. We Dance. We Steal Things.
    [Atlantic]
  • Closer
    Ne-Yo
    Track from: Year Of The Gentleman
    [Def Jam/Compound Entertainment]
  • Wichita Lineman
    James Taylor
    Track from: Covers
    [Hear Music]

Category 7

Best Pop Performance By A Duo Or Group With Vocals
(For established duos or groups, with vocals. Singles or Tracks only.)

  • Viva La Vida
    Coldplay
    Track from: Viva La Vida Or Death And All His Friends
    [Capitol Records]
  • Waiting In The Weeds
    Eagles
    Track from: Long Road Out Of Eden
    [Eagles Recording Company II]
  • Going On
    Gnarls Barkley
    Track from: The Odd Couple
    [Downtown/Atlantic]
  • Won’t Go Home Without You
    Maroon 5
    Track from: It Won’t Be Soon Before Long
    [A&M/Octone]
  • Apologize
    OneRepublic
    Track from: Dreaming Out Loud
    [Mosley Music/Interscope Records]

Category 8

Best Pop Collaboration With Vocals
(For a collaborative performance, with vocals, by artists who do not normally perform together. Singles or Tracks only.)

  • Lesson Learned
    Alicia Keys & John Mayer
    Track from: As I Am
    [J Records]
  • 4 Minutes
    Madonna, Justin Timberlake & Timbaland
    Track from: Hard Candy
    [Warner Bros.]
  • Rich Woman
    Robert Plant & Alison Krauss
    Track from: Raising Sand
    [Rounder]
  • If I Never See Your Face Again
    Rihanna & Maroon 5
    Track from: Good Girl Gone Bad: Reloaded
    [Def Jam and also A&M/Octone]
  • No Air
    Jordin Sparks & Chris Brown
    Track from: Jordin Sparks
    [Jive]

Category 9

Best Pop Instrumental Performance
(For solo, duo, group or collaborative performances, without vocals. Singles or Tracks only.)

  • Love Appetite
    Steve Cropper & Felix Cavaliere
    Track from: Nudge It Up A Notch
    [Stax]
  • I Dreamed There Was No War
    Eagles
    Track from: Long Road Out Of Eden
    [Eagles Recording Company II]
  • Fortune Teller
    Fourplay
    Track from: Energy
    [Heads Up International]
  • Steppin’ Out
    Stanley Jordan
    Track from: State Of Nature
    [Mack Avenue Records]
  • Blast!
    Marcus Miller
    Track from: Marcus
    [Concord Jazz]

Category 10

Best Pop Instrumental Album
(For albums containing 51% or more playing time of INSTRUMENTAL tracks.)

  • Sax For Stax
    Gerald Albright
    [Peak Records]
  • Greatest Hits Rerecorded Volume One
    Larry Carlton
    [335 Records]
  • Jingle All The Way
    Béla Fleck & The Flecktones
    [Rounder]
  • The Spice Of Life
    Earl Klugh
    [Koch Records]
  • A Night Before Christmas
    Spyro Gyra
    [Heads Up International]

Category 11

Best Pop Vocal Album
(For albums containing 51% or more playing time of VOCAL tracks.)

  • Detours
    Sheryl Crow
    [A&M Records]
  • Rockferry
    Duffy
    [Mercury]
  • Long Road Out Of Eden
    Eagles
    [Eagles Recording Company II]
  • Spirit
    Leona Lewis
    [J Records/SYCO Music]
  • Covers
    James Taylor
    [Hear Music]

Field 2 — Dance

Category 12

Best Dance Recording
(For solo, duo, group or collaborative performances. Vocal or Instrumental. Singles or tracks only.)

  • Harder Better Faster Stronger
    Daft Punk
    Thomas Bangalter & Guy Manuel de Homem-Christo, producers; Thomas Bangalter & Guy Manuel de Homem-Christo, mixers
    Track from: Alive 2007
    [Virgin Records]
  • Ready For The Floor
    Hot Chip
    Hot Chip, producers; Dan Carey, mixer
    Track from: Made In The Dark
    [Astralwerks/DFA]
  • Just Dance
    Lady Gaga & Colby O’Donis
    RedOne, producer; Robert Orton, mixer
    [Streamline/Interscope/Kon Live]
  • Give It 2 Me
    Madonna
    Madonna & The Neptunes, producers; Andrew Coleman & Spike Stent, mixers
    Track from: Hard Candy
    [Warner Bros.]
  • Disturbia
    Rihanna
    Brian Kennedy, producer; Phil Tan, mixer
    Track from: Good Girl Gone Bad: Reloaded
    [Def Jam]
  • Black & Gold
    Sam Sparro
    Jesse Rogg & Sam Sparro, producers; Jeremy Wheatley, mixer
    Track from: Sam Sparro
    [Universal Republic Records]

Category 13

Best Electronic/Dance Album
(For vocal or instrumental albums. Albums only.)

  • New York City
    Brazilian Girls
    [Verve Forecast]
  • Alive 2007
    Daft Punk
    [Virgin Records]
  • Bring Ya To The Brink
    Cyndi Lauper
    [Epic]
  • X
    Kylie Minogue
    [Capitol/Astralwerks]
  • Last Night
    Moby
    [Mute]
  • Robyn
    Robyn
    [Konichiwa/Cherrytree/Interscope]

Field 3 — Traditional Pop

Category 14

Best Traditional Pop Vocal Album
(For albums containing 51% or more playing time of VOCAL tracks.)

  • Still Unforgettable
    Natalie Cole
    [DMI Records]
  • The Sinatra Project
    Michael Feinstein
    [Concord Music Group]
  • Noël
    Josh Groban
    [143/Reprise]
  • In The Swing Of Christmas
    Barry Manilow
    [Hallmark/Arista]
  • Rufus Does Judy At Carnegie Hall
    Rufus Wainwright
    [Geffen]

Field 4 — Rock

Category 15

Best Solo Rock Vocal Performance
(For a solo vocal performance. Singles or Tracks only.)

  • Gravity
    John Mayer
    Track from: Where The Light Is — Live In Los Angeles
    [Columbia]
  • I Saw Her Standing There
    Paul McCartney
    Track from: Amoeba’s Secret
    [Hear Music/MPL Communications Ltd.]
  • Girls In Their Summer Clothes
    Bruce Springsteen
    Track from: Magic
    [Columbia]
  • Rise
    Eddie Vedder
    [J Records]
  • No Hidden Path
    Neil Young
    Track from: Chrome Dreams II
    [Reprise]

Category 16

Best Rock Performance By A Duo Or Group With Vocals
(For duo, group or collaborative performances, with vocals. Singles or Tracks only.)

  • Rock N Roll Train
    AC/DC
    [Columbia]
  • Violet Hill
    Coldplay
    Track from: Viva La Vida Or Death And All His Friends
    [Capitol Records]
  • Long Road Out Of Eden
    Eagles
    Track from: Long Road Out Of Eden
    [Eagles Recording Company II]
  • Sex On Fire
    Kings Of Leon
    [RCA Records]
  • House Of Cards
    Radiohead
    Track from: In Rainbows
    [TBD Records]

Category 17

Best Hard Rock Performance
(For solo, duo, group or collaborative performances, with vocals. Singles or Tracks only.)

  • Inside The Fire
    Disturbed
    Track from: Indestructible
    [Reprise]
  • Visions
    Judas Priest
    Track from: Nostradamus
    [Epic]
  • Wax Simulacra
    The Mars Volta
    [Universal Motown]
  • Saints Of Los Angeles
    Mötley Crüe
    Track from: Saints Of Los Angeles
    [Motley Records/Eleven Seven Music]
  • Lords Of Salem
    Rob Zombie
    Track from: Zombie Live
    [Geffen/UMe]

Category 18

Best Metal Performance
(For solo, duo, group or collaborative performances, with vocals. Singles or Tracks only.)

  • Heroes Of Our Time
    DragonForce
    [Roadrunner Records]
  • Nostradamus
    Judas Priest
    Track from: Nostradamus
    [Epic]
  • My Apocalypse
    Metallica
    Track from: Death Magnetic
    [Warner Bros.]
  • Under My Thumb
    Ministry
    Track from: Cover Up
    [Megaforce Records]
  • Psychosocial
    Slipknot
    [Roadrunner Records]

Category 19

Best Rock Instrumental Performance
(For solo, duo, group or collaborative performances, without vocals. Includes Rock, Hard Rock and Metal. Singles or Tracks only.)

  • Castellorizon
    David Gilmour
    Track from: Live In Gdansk
    [Columbia]
  • Suicide & Redemption
    Metallica
    Track from: Death Magnetic
    [Warner Bros.]
  • 34 Ghosts I-IV
    Nine Inch Nails
    Track from: Ghosts I-IV
    [The Null Corporation]
  • Hope (Live For The Art Of Peace)
    Rush
    Track from: Songs For Tibet: The Art Of Peace
    [Art of Peace Foundation]
  • Peaches En Regalia
    Zappa Plays Zappa Featuring Steve Vai & Napoleon Murphy Brock
    [Strobosonic/Razor & Tie Entertainment]

Category 20

Best Rock Song
(A Songwriter(s) Award. Includes Rock, Hard Rock & Metal songs. For Song Eligibility Guidelines see Category #3. (Artist names appear in parentheses.) Singles or Tracks only.)

  • Girls In Their Summer Clothes
    Bruce Springsteen, songwriter (Bruce Springsteen)
    Track from: Magic
    [Columbia; Publisher: Bruce Springsteen]
  • House Of Cards
    Colin Greenwood, Jonny Greenwood, Ed O’Brien, Philip Selway & Thom Yorke, songwriters (Radiohead)
    Track from: In Rainbows
    [TBD Records; Publisher: Warner Chappell Music]
  • I Will Possess Your Heart
    Benjamin Gibbard, Nicholas Harmer, Jason McGerr & Christopher Walla, songwriters (Death Cab For Cutie)
    Track from: Narrow Stairs
    [Atlantic; Publishers: EMI Blackwood Music/Where I’m Calling From Music/Shove It Up Your Songs/Giant Beat Songs/Please Pass The Songs]
  • Sex On Fire
    Caleb Followill, Jared Followill, Matthew Followill & Nathan Followill, songwriters (Kings Of Leon)
    [RCA Records; Publishers: Martha Street Music/Songs of Combustion Music/Music of Windswept, Followill Music/Songs of Combustion Music/Music of Windswept, McFearless Music/Bug Music, Coffee, Tea or Me Publishing/Bug Music]
  • Violet Hill
    Guy Berryman, Jonny Buckland, Will Champion & Chris Martin, songwriters (Coldplay)
    Track from: Viva La Vida Or Death And All His Friends
    [Capitol Records; Publisher: Universal Music-MGB Songs]

Category 21

Best Rock Album
(Vocal or Instrumental. Includes Hard Rock and Metal.)

  • Viva La Vida Or Death And All His Friends
    Coldplay
    [Capitol Records]
  • Rock N Roll Jesus
    Kid Rock
    [Atlantic]
  • Only By The Night
    Kings Of Leon
    [RCA Records]
  • Death Magnetic
    Metallica
    [Warner Bros.]
  • Consolers Of The Lonely
    The Raconteurs
    [Third Man/Warner Bros.]

Field 5 — Alternative

Category 22

Best Alternative Music Album
(Vocal or Instrumental.)

  • Modern Guilt
    Beck
    [DGC Records/XL Recordings/Interscope]
  • Narrow Stairs
    Death Cab For Cutie
    [Atlantic]
  • The Odd Couple
    Gnarls Barkley
    [Downtown/Atlantic]
  • Evil Urges
    My Morning Jacket
    [ATO Records]
  • In Rainbows
    Radiohead
    [TBD Records]

Field 6 — R&B

Category 23

Best Female R&B Vocal Performance
(For a solo vocal performance. Singles or Tracks only.)

  • Me, Myself And I
    Beyoncé
    Track from: The Beyonce Experience Live Audio
    [Columbia/Music World Music]
  • Heaven Sent
    Keyshia Cole
    Track from: Just Like You
    [Geffen/Confidential]
  • Spotlight
    Jennifer Hudson
    [Arista]
  • Superwoman
    Alicia Keys
    Track from: As I Am
    [J Records]
  • Need U Bad
    Jazmine Sullivan
    [J Records]

Category 24

Best Male R&B Vocal Performance
(For a solo vocal performance. Singles or Tracks only.)

  • You’re The Only One
    Eric Benét
    Track from: Love & Life
    [Friday/Reprise]
  • Take You Down
    Chris Brown
    Track from: Exclusive
    [Jive]
  • Miss Independent
    Ne-Yo
    Track from: Year Of The Gentleman
    [Def Jam/Compound]
  • Can’t Help But Wait
    Trey Songz
    Track from: Trey Day
    [Atlantic]
  • Here I Stand
    Usher
    Track from: Here I Stand
    [LaFace]

Category 25

Best R&B Performance By A Duo Or Group With Vocals
(For duo, group or collaborative performances, with vocals. Singles or Tracks only.)

  • Ribbon In The Sky
    Boyz II Men
    Track from: Motown: A Journey Through Hitsville USA
    [Decca Records]
  • Words
    Anthony David Featuring India.Arie
    Track from: Acey Duecy
    [Soulbird/ Universal Republic Records]
  • Stay With Me (By The Sea)
    Al Green Featuring John Legend
    Track from: Lay It Down
    [Blue Note Records]
  • I’m His Only Woman
    Jennifer Hudson Featuring Fantasia
    Track from: Jennifer Hudson
    [Arista Records]
  • Never Give You Up
    Raphael Saadiq Featuring Stevie Wonder & CJ Hilton
    Track from: The Way I See It
    [Columbia Records]

Category 26

Best Traditional R&B Vocal Performance
(For solo, duo, group or collaborative performances, with vocals. Singles or Tracks only.)

  • A Change Is Gonna Come
    Wayne Brady
    Track from: A Long Time Coming
    [Peak Records]
  • You’ve Got The Love I Need
    Al Green Featuring Anthony Hamilton
    Track from: Lay It Down
    [Blue Note Records]
  • Baby I Know
    (Linda Jones) With Helen Bruner & Terry Jones
    Track from: Soul Talkin
    [Philerzy Productions]
  • Love That Girl
    Raphael Saadiq
    Track from: The Way I See It
    [Columbia Records]
  • In Love With Another Man
    Jazmine Sullivan
    Track from: Fearless
    [J Records]

Category 27

Best Urban/Alternative Performance
(For solo, duo, group or collaborative performances, with vocals. Singles or Tracks only.)

  • Say Goodbye To Love
    Kenna
    Track from: Make Sure They See My Face
    [Star Trak/Interscope]
  • Wanna Be
    Maiysha
    Track from: This Much Is True:
    [Eusonia Records]
  • Be OK
    Chrisette Michele Featuring will.i.am
    Track from: I Am
    [Def Jam]
  • Many Moons
    Janelle Monae
    Track from: Metropolis: The Chase Suite (Special Edition)
    [Wondaland/Bad Boy]
  • Lovin You (Music)
    Wayna Featuring Kokayi
    Track from: Higher Ground
    [Quiet Power Productions, LLC]

Category 28

Best R&B Song
(A Songwriter(s) Award. For Song Eligibility Guidelines see Category #3. (Artist names appear in parentheses.) Singles or Tracks only.)

  • Bust Your Windows
    Salaam Remi & Jazmine Sullivan, songwriters (Deandre Way, songwriter) (Jazmine Sullivan)
    Track from: Fearless
    [J Records; Publishers: Nappy Puddy Music/Universal Music-Z Tunes, Salaam Remi Music/EMI April Music, Soulja Boy Tellem Music/Croomstacular Music]
  • Customer
    I. Barias, Raheem DeVaughn, C. Haggins, K. Oliver & Johnnie Smith, songwriters (Raheem DeVaughn)
    Track from: Love Behind The Melody
    [Jive; Publishers: Universal Music-Z Tunes/Ahmad’s World/Universal Music/Nivrac Tyke Music/Fresh Paint Music/HC 1030 Publishing/Universal Music/Tetragrammaton Music/Melodic Piano Productions/HC 1030 Publishing]
  • Heaven Sent
    Keyshia Cole, Jason Farmer & Alex Francis, songwriters (Keyshia Cole)
    Track from: Just Like You
    [Geffen/Confidential; Publishers: She Wrote It/BMG Songs, J Vibe Publishing/Ultra Tunes, Lex Project Publishing]
  • Miss Independent
    Mikkel S. Eriksen, T.E. Hermansen & S. Smith, songwriters (Ne-Yo)
    Track from: Year Of The Gentleman
    [Def Jam/Compound; Publishers: Pen In The Ground Publishing, Universal Music-Z Tunes]
  • Spotlight
    Mikkel S. Eriksen, Tor Erik Hermansen & Shaffer Smith, songwriters (Jennifer Hudson)
    [Arista Records; Publishers: Super Sayin’ Publishing/Universal Music-Z Songs, Sony/ATV Tunes, EMI Music Publishing]

Category 29

Best R&B Album
(For albums containing 51% or more playing time of VOCAL tracks.)

  • Love & Life
    Eric Benét
    [Friday/Reprise]
  • Motown: A Journey Through Hitsville USA
    Boyz II Men
    [Decca Records]
  • Lay It Down
    Al Green
    [Blue Note]
  • Jennifer Hudson
    Jennifer Hudson
    [Arista Records]
  • The Way I See It
    Raphael Saadiq
    [Columbia]

Category 30

Best Contemporary R&B Album
(For albums containing 51% or more playing time of VOCAL tracks.)

  • Growing Pains
    Mary J. Blige
    [Geffen]
  • Back Of My Lac’
    J. Holiday
    [Capitol Records]
  • First Love
    Karina
    [Def Jam]
  • Year Of The Gentleman
    Ne-Yo
    [Def Jam/Compound]
  • Fearless
    Jazmine Sullivan
    [J Records]

Field 7 — Rap

Category 31

Best Rap Solo Performance
(For a solo Rap performance. Singles or Tracks only.)

  • Roc Boys (And The Winner Is)…
    Jay-Z
    Track from: American Gangster
    [Roc-A-Fella]
  • A Milli
    Lil Wayne
    Track from: Tha Carter III
    [Cash Money/Universal Motown]
  • Paris, Tokyo
    Lupe Fiasco
    Track from: The Cool
    [1st & 15th/Atlantic]
  • N.i.*.*.e.r. (The Slave And The Master)
    Nas
    Track from: Untitled
    [Def Jam]
  • Sexual Eruption
    Snoop Dogg
    Track from: Ego Trippin
    [Geffen]

Category 32

Best Rap Performance By A Duo Or Group
(For duo, group or collaborative performances of Rap only. Singles or Tracks only.)

  • Royal Flush
    Big Boi Featuring Raekwon And Andre 3000
    [LaFace]
  • Swagga Like Us
    Jay-Z & T.I. Featuring Kanye West & Lil Wayne
    [Roc-A-Fella/Grand Hustle/Atlantic]
  • Mr. Carter
    Lil Wayne Featuring Jay-Z
    Track from: Tha Carter III
    [Cash Money/Universal Motown]
  • Wish You Would
    Ludacris Featuring T.I.
    [DTP]
  • Put On
    Young Jeezy Featuring Kanye West
    [Def Jam]

Category 33

Best Rap/Sung Collaboration
(For a Rap/Sung collaborative performance by artists who do not normally perform together. Singles or Tracks only.)

  • American Boy
    Estelle Featuring Kanye West
    Track from: Shine
    [Homeschool/Atlantic]
  • Low
    Flo Rida Featuring T-Pain
    Track from: Mail On Sunday
    [Poe Boy/Atlantic]
  • Green Light
    John Legend & Andre 3000
    [Columbia/G.O.O.D. Music]
  • Got Money
    Lil Wayne Featuring T-Pain
    Track from: Tha Carter III
    [Cash Money/Universal Motown]
  • Superstar
    Lupe Fiasco Featuring Matthew Santos
    Track from: The Cool
    [1st & 15th/Atlantic]

Category 34

Best Rap Song
(A Songwriter(s) Award. For Song Eligibility Guidelines see Category #3. (Artist names appear in parentheses.) Singles or Tracks only.)

  • Lollipop
    D. Carter, S. Garrett, D. Harrison, J. Scheffer & R. Zamor, songwriters (Lil Wayne Featuring Static Major)
    Track from: Tha Carter III
    [Cash Money/Universal Motown; Publishers: Young Money Publishing/Warner-Chappell Music, Herbalicious Music/Blackfountain Music/EMI-April Music, JimiPub Music/EMI Blackwood, Three Nails And A Crown Publishing, Roynet Music]
  • Low
    Tramar Dillard, M. Humphrey, Faheem Najm, Korey Roberson & Howard Simmons, songwriters (Flo Rida Featuring T-Pain)
    Track from: Mail On Sunday
    [Poe Boy/Atlantic; Publishers: E-Class Publishing/Sony-ATV Music Publishing/Universal Music Z Songs/Top Quality Publishing/NappyPub Music/Zomba Songs]
  • Sexual Eruption
    Calvin Broadus, S. Lovejoy & D. Stewart, songwriters (Snoop Dogg)
    Track from: Ego Trippin
    [Geffen; Publishers: My Own Chit Publishing/EMI Blackwood Music, Shawty Redd Songs/EMI April Music, Pimpin Tha Pen]
  • Superstar
    Lupe Fiasco & Soundtrakk, songwriters (Lupe Fiasco Featuring Matthew Santos)
    Track from: The Cool
    [1st & 15th/Atlantic; Publishers: Hey Lu Chill Music (Heavy As Heaven/Universal Music), 1st & 15th Publishing (Mr. Lopez Music/Universal Music Publishing)]
  • Swagga Like Us
    Jeff Bhaskev, D. Carter, S. Carter, Clifford Harris, Plain Pat & Kanye West, songwriters (M. Arulpragasam, N. Headon, M. Jones, J. Mellor, T. Pentz & P. Simonon, songwriters) (Jay-Z & T.I. Featuring Kanye West & Lil Wayne)
    [Roc-A-Fella/Grand Hustle/Atlantic; Publishers: Crown Club Pub./Warner-Tamerlane/Please Gimme My Publishing/EMI Blackwood/Carter Boys Music/EMI April/Young Money Pub./Warner-Tamerlane/Hollertronix/Domino Publishing/Universal Z Tunes/Univ. Polygram Int’l]

Category 35

Best Rap Album
(For albums containing 51% or more playing time of VOCAL tracks.)

  • American Gangster
    Jay-Z
    [Roc-A-Fella]
  • Tha Carter III
    Lil Wayne
    [Cash Money/Universal Motown]
  • The Cool
    Lupe Fiasco
    [1st & 15th/Atlantic]
  • Nas
    Nas
    [Def Jam]
  • Paper Trail
    T.I.
    [Grand Hustle/Atlantic]

Field 8 — Country

Category 36

Best Female Country Vocal Performance
(For a solo vocal performance. Singles or Tracks only.)

  • For These Times
    Martina McBride
    Track from: Waking Up Laughing
    [RCA Nashville]
  • What I Cannot Change
    LeAnn Rimes
    Track from: Family
    [Curb Records]
  • Last Name
    Carrie Underwood
    Track from: Carnival Ride
    [19/Arista/Arista Nashville]
  • Last Call
    Lee Ann Womack
    [MCA Nashville]
  • This Is Me You’re Talking To
    Trisha Yearwood
    Track from: Heaven, Heartache And The Power Of Love
    [Big Machine]

Category 37

Best Male Country Vocal Performance
(For a solo vocal performance. Singles or Tracks only.)

  • You’re Gonna Miss This
    Trace Adkins
    Track from: American Man, Greatest Hits Volume II
    [Capitol Records Nashville]
  • In Color
    Jamey Johnson
    [MCA Nashville]
  • Just Got Started Lovin’ You
    James Otto
    Track from: Sunset Man
    [Raybaw]
  • Letter To Me
    Brad Paisley
    Track from: 5th Gear
    [Arista Nashville]
  • Troubadour
    George Strait
    Track from: Troubadour
    [MCA Nashville]

Category 38

Best Country Performance By A Duo Or Group With Vocals
(For established duos or groups with vocals. Singles or Tracks only.)

  • God Must Be Busy
    Brooks & Dunn
    Track from: Cowboy Town
    [Arista Nashville]
  • Love Don’t Live Here
    Lady Antebellum
    Track from: Lady Antebellum
    [Capitol Records Nashville]
  • Every Day
    Rascal Flatts
    Track from: Still Feels Good
    [Lyric Street Records]
  • Blue Side Of The Mountain
    The SteelDrivers
    Track from: The SteelDrivers
    [Rounder]
  • Stay
    Sugarland
    Track from: Enjoy The Ride
    [Mercury Records]

Category 39

Best Country Collaboration With Vocals
(For a collaborative performance, with vocals, by artists who do not normally perform together. Singles or Tracks only.)

  • Shiftwork
    Kenny Chesney & George Strait
    Track from: Just Who I Am: Poets And Pirates
    [BNA Records]
  • Killing The Blues
    Robert Plant & Alison Krauss
    Track from: Raising Sand
    [Rounder]
  • House Of Cash
    George Strait & Patty Loveless
    Track from: Troubadour
    [MCA Nashville]
  • Life In A Northern Town
    Sugarland, Jake Owen & Little Big Town
    Track from: Love On The Inside [Deluxe Fan Edition]
    [Mercury Records]
  • Let The Wind Chase You
    Trisha Yearwood & Keith Urban
    Track from: Heaven, Heartache And The Power Of Love
    [Big Machine]

Category 40

Best Country Instrumental Performance
(For solo, duo, group or collaborative performances, without vocals. Singles or Tracks only.)

  • Sumatra
    Cherryholmes
    Track from: Cherryholmes III: Don’t Believe
    [Skaggs Family Records]
  • Two Small Cars In Rome
    Jerry Douglas & Lloyd Green
    Track from: Glide
    [Koch]
  • Sleigh Ride
    Béla Fleck & The Flecktones
    Track from: Jingle All The Way
    [Rounder]
  • Is This America? (Katrina 2005)
    Charlie Haden, Pat Metheny, Jerry Douglas & Bruce Hornsby
    Track from: Family & Friends — Rambling Boy
    [Decca Records]
  • Cluster Pluck
    Brad Paisley, James Burton, Vince Gill, John Jorgenson, Albert Lee, Brent Mason, Redd Volkaert & Steve Wariner
    [Arista Nashville]

Category 41

Best Country Song
(A Songwriter(s) Award. For Song Eligibility Guidelines see Category #3. (Artist names appear in parentheses.) Singles or Tracks only.)

  • Dig Two Graves
    Ashley Gorley & Bob Regan, songwriters (Randy Travis)
    Track from: Around The Bend
    [Warner Bros.; Publishers: Songs of Combustion Music, Music of Windswept/Famous Music, Mt. Tallac Music]
  • I Saw God Today
    Rodney Clawson, Monty Criswell & Wade Kirby, songwriters (George Strait)
    Track from: Troubadour
    [MCA Nashville; Publishers: Big Red Toe/Extremely Loud Music, Steel Wheels Music, Steel Wheels Music/Blind Mule Music]
  • In Color
    Jamey Johnson, Lee Thomas Miller & James Otto, songwriters (Jamey Johnson)
    Track from: That Lonesome Song
    [Mercury Records; Publishers: EMI Blackwood Music/Big Gassed Hitties, EMI Blackwood Music/New Songs of Sea Gayle/Noah’s Little Boat Music, Eldorotto Music Publishing/Lucky Thumb Music]
  • Stay
    Jennifer Nettles, songwriter (Sugarland)
    Track from: Enjoy The Ride
    [Mercury Records; Publisher: Jennifer Nettles Publishing]
  • You’re Gonna Miss This
    Ashley Gorley & Lee Thomas Miller, songwriters (Trace Adkins)
    Track from: American Man, Greatest Hits Volume II
    [Capitol Records Nashville; Publishers: EMI Blackwood/New Songs of Sea Gayle/Noah’s Little Boat Music/Songs of Combustion Music]

Category 42

Best Country Album
(Vocal or Instrumental.)

  • That Lonesome Song
    Jamey Johnson
    [Mercury Records]
  • Sleepless Nights
    Patty Loveless
    [Saguaro Road]
  • Troubadour
    George Strait
    [MCA Nashville]
  • Around The Bend
    Randy Travis
    [Warner Bros.]
  • Heaven, Heartache And The Power Of Love
    Trisha Yearwood
    [Big Machine]

Category 43

Best Bluegrass Album
(Vocal or Instrumental.)

  • Cherryholmes III: Don’t Believe
    Cherryholmes
    [Skaggs Family Records]
  • Del McCoury Band — Live At The 2008 New Orleans Jazz & Heritage Festival
    Del McCoury Band
    [MunckMix]
  • The Ultimate Collection / Live At The Ryman
    Earl Scruggs With Family & Friends
    [Rounder Records]
  • Honoring The Fathers Of Bluegrass: Tribute To 1946 And 1947
    Ricky Skaggs & Kentucky Thunder
    [Skaggs Family Records]
  • Wheels
    Dan Tyminski
    [Rounder]

Field 9 — New Age

Category 44

Best New Age Album
(Vocal or Instrumental.)

  • Meditations
    William Ackerman
    [Compass Productions]
  • Pathfinder
    Will Clipman
    [Canyon Records]
  • Peace Time
    Jack DeJohnette
    [Golden Beams/Kindred Rhythm]
  • Ambrosia
    Peter Kater
    [Point Of Light Records]
  • The Scent Of Light
    Ottmar Liebert & Luna Negra
    [SSRI]

Field 10 — Jazz

Category 45

Best Contemporary Jazz Album
(For albums containing 51% or more playing time of INSTRUMENTAL tracks.)

  • Randy In Brasil
    Randy Brecker
    [MAMA Records]
  • Floating Point
    John McLaughlin
    [Abstract Logix]
  • Cannon Re-Loaded: All-Star Celebration Of Cannonball Adderley
    (Various Artists)
    Gregg Field & Tom Scott, producers
    [Concord Jazz]
  • Miles From India
    (Various Artists)
    Bob Belden, producer
    [4Q/Times Square Records]
  • Lifecycle
    Yellowjackets Featuring Mike Stern
    [Heads Up International]

Category 46

Best Jazz Vocal Album
(For albums containing 51% or more playing time of VOCAL tracks.)

  • Imagina: Songs Of Brasil
    Karrin Allyson
    [Concord Jazz]
  • Breakfast On The Morning Tram
    Stacey Kent
    [Blue Note]
  • If Less Is More…Nothing Is Everything
    Kate McGarry
    [Palmetto Records]
  • Loverly
    Cassandra Wilson
    [Blue Note]
  • Distances
    Norma Winstone (Glauco Venier & Klaus Gesing)
    [ECM]

Category 47

Best Jazz Instrumental Solo
(For an instrumental jazz solo performance. Two equal performers on one recording may be eligible as one entry. If the soloist listed appears on a recording billed to another artist, the latter’s name is in parenthesis for identification. Singles or Tracks only.)

  • Be-Bop
    Terence Blanchard, soloist
    Track from: Live At The 2007 Monterey Jazz Festival (Monterey Jazz Festival 50th Anniversary All-Stars)
    [Monterey Jazz Festival Records]
  • Seven Steps To Heaven
    Till Brönner, soloist
    Track from: The Standard (Take 6)
    [Heads Up International]
  • Waltz For Debby
    Gary Burton & Chick Corea, soloists
    Track from: The New Crystal Silence
    [Concord Records]
  • Son Of Thirteen
    Pat Metheny, soloist
    Track from: Day Trip
    [Nonesuch Records]
  • Be-Bop
    James Moody, soloist
    Track from: Live At The 2007 Monterey Jazz Festival (Monterey Jazz Festival 50th Anniversary All-Stars)
    [Monterey Jazz Festival Records]

Category 48

Best Jazz Instrumental Album, Individual or Group
(For albums containing 51% or more playing time of INSTRUMENTAL tracks.)

  • The New Crystal Silence
    Chick Corea & Gary Burton
    [Concord Records]
  • History, Mystery
    Bill Frisell
    [Nonesuch Records]
  • Brad Mehldau Trio: Live
    Brad Mehldau Trio
    [Nonesuch Records]
  • Day Trip
    Pat Metheny With Christian McBride & Antonio Sanchez
    [Nonesuch Records]
  • Standards
    Alan Pasqua, Dave Carpenter & Peter Erskine Trio
    [Fuzzy Music]

Category 49

Best Large Jazz Ensemble Album
(For large jazz ensembles, including big band sounds. Albums must contain 51% or more INSTRUMENTAL tracks.)

  • Appearing Nightly
    Carla Bley And Her Remarkable Big Band
    [WATT]
  • Act Your Age
    Gordon Goodwin’s Big Phat Band
    [Immergent]
  • Symphonica
    Joe Lovano With WDR Big Band & Rundfunk Orchestra
    [Blue Note]
  • Blauklang
    Vince Mendoza
    [Act Music and Vision (AMV)]
  • Monday Night Live At The Village Vanguard
    The Vanguard Jazz Orchestra
    [Planet Arts Recordings]

Category 50

Best Latin Jazz Album
(Vocal or Instrumental.)

  • Afro Bop Alliance
    Caribbean Jazz Project
    [Heads Up International]
  • The Latin Side Of Wayne Shorter
    Conrad Herwig & The Latin Side Band
    [Half Note Records]
  • Song For Chico
    Arturo O’Farrill & The Afro-Latin Jazz Orchestra
    [Zoho]
  • Nouveau Latino
    Nestor Torres
    [Diamond Light Records]
  • Marooned/Aislado
    Papo Vázquez The Mighty Pirates
    [Picaro Records]

Field 11 — Gospel

Category 51

Best Gospel Performance
(For solo, duo, group as collaborative performances. Singles or tracks with vocal containing Gospel lyrics. All genres of Gospel music are eligible.)

  • I Understand
    Kim Burrell, Rance Allen, Bebe Winans & Mariah Carey
    Track from: Randy Jackson’s Music Club, Volume One
    [Concord Records/Dream Merchant 21 Ent.]
  • East To West
    Casting Crowns
    Track from: The Altar And The Door Live
    [Beach Street/Reunion Records]
  • Get Up
    Mary Mary
    Track from: The Sound
    [Columbia]
  • Shall We Gather At The River
    Take 6
    Track from: The Standard
    [Heads Up International]
  • Waging War
    CeCe Winans
    Track from: Thy Kingdom Come
    [PureSprings Gospel/EMI Gospel]

Category 52

Best Gospel Song
(A Songwriter(s) Award. For Song Eligibility Guidelines see Category #3. (Artist names appear in parentheses.) Singles or Tracks only.)

  • Cover Me
    James L. Moss, songwriter (21:03 With Fred Hammond, Smokie Norful & J Moss)
    [Verity/Zomba Gospel; Publisher: Millenni-era Music]
  • Get Up
    Erica Campbell, Tina Campbell, Warryn Campbell & Eric Dawkins, songwriters (Mary Mary)
    Track from: The Sound
    [Columbia; Publishers: Wet Ink Red Music/That’s Plum Song/It’s Tea Tyme/EMI April/E.D. Duz-It Music/Irving Music/Underdog Songs]
  • Give Me Your Eyes
    Brandon Heath & Jason Ingram, songwriters (Brandon Heath)
    Track from: What If We
    [Reunion Records; Publishers: Sitka6 Music/Peertunes/Grange Hill Music/Windsor Way Music]
  • Help Me Believe
    Kirk Franklin, songwriter (Kirk Franklin)
    Track from: The Fight Of My Life
    [Fo Yo Soul Ent./Zomba Gospel ; Publishers: Universal Music-Z Songs/Kerrion Publishing]
  • You Reign
    Jim Bryson, Steven Curtis Chapman, Nathan Cochran, Barry Graul, Bart Millard, Mike Scheuchzer & Robby Shaffer, songwriters (MercyMe)
    Track from: All That Is Within Me
    [INO Records; Publishers: Simpleville Music/Wet As A Fish Music, Sparrow Song/Peach Hill Songs]

Category 53

Best Rock Or Rap Gospel Album
(For albums containing 51% or more playing time of VOCAL tracks.)

  • Hello
    After Edmund
    [Slanted Records]
  • Our World Redeemed
    Flame
    [Cross Movement Records]
  • We Need Each Other
    Sanctus Real
    [Sparrow Records]
  • Rock What You Got
    Superchick
    [Inpop Records]
  • Alive And Transported
    TobyMac
    [ForeFront Records/EMI CMG]

Category 54

Best Pop/Contemporary Gospel Album
(For albums containing 51% or more playing time of VOCAL tracks.)

  • This Moment
    Steven Curtis Chapman
    [Sparrow Records]
  • What If We
    Brandon Heath
    [Reunion Records]
  • Opposite Way
    Leeland
    [Essential Records]
  • Hello Love
    Chris Tomlin
    [Sparrow Records/Sixstepsrecords/EMI CMG]
  • Thy Kingdom Come
    CeCe Winans
    [PureSprings Gospel/EMI Gospel]

Category 55

Best Southern, Country, Or Bluegrass Gospel Album
(For albums containing 51% or more playing time of VOCAL tracks.)

  • Room For More
    Booth Brothers
    [Daywind Records]
  • Lovin’ Life
    Gaither Vocal Band
    [Gaither Music Group]
  • Steps To Heaven
    Charlie Louvin
    [Tompkins Square]
  • Hymned Again
    Bart Millard
    [INO Records]
  • Ephesians One
    Karen Peck & New River
    [Daywind Records]

Category 56

Best Traditional Gospel Album
(For albums containing 51% or more playing time of VOCAL tracks.)

  • Down In New Orleans
    The Blind Boys Of Alabama
    [Time Life]
  • I’ll Say Yes
    The Brooklyn Tabernacle Choir
    Carol Cymbala, producer
    [Integrity Music]
  • Take It Back
    Dorinda Clark-Cole
    [GospoCentric/Zomba]
  • Deitrick Haddon Presents . . . Together In Worship
    Voices Of Unity
    [Tyscot Records]
  • Bishop Charles E. Blake Presents… No Limit
    The West Angeles COGIC Mass Choir
    [EMI Gospel]

Category 57

Best Contemporary R&B Gospel Album
(For albums containing 51% or more playing time of VOCAL tracks.)

  • Reflections
    Jason Champion
    [EMI Gospel/Brooks Entertainment]
  • The Fight Of My Life
    Kirk Franklin
    [Fo Yo Soul Entertainment/ Zomba Gospel]
  • The Sound
    Mary Mary
    [Columbia]
  • Donald Lawrence Introduces: Family Prayer
    The Murrills
    [Quiet Water/ Verity]
  • Stand Out
    Tye Tribbett & G.A.
    [Columbia]

Field 12 — Latin

Category 58

Best Latin Pop Album
(Vocal or Instrumental.)

  • Cara B
    Jorge Drexler
    [Warner Music Latina]
  • Palabras Del Silencio
    Luis Fonsi
    [Universal Music Latino]
  • La Vida…Es Un Ratico
    Juanes
    [Universal Music Latino]
  • Cómplices
    Luis Miguel
    [Warner Music Latina]
  • Tarde O Temprano
    Tommy Torres
    [Warner Music Latina]

Category 59

Best Latin Rock Or Alternative Album
(Vocal or Instrumental.)

  • Sonidos Gold
    Grupo Fantasma
    [Aire Sol Records/High Wire Music]
  • 45
    Jaguares
    [EMI Music]
  • La Verdad
    Locos Por Juana
    [Machete Music]
  • Tijuana Sound Machine
    Nortec Collective Presents: Bostich & Fussible
    [Nacional Records]
  • Mediocre
    Ximena Sariñana
    [Warner Music Latina]

Category 60

Best Latin Urban Album
(Vocal or Instrumental.)

  • La Novela
    Akwid
    [Univision Records]
  • La Sinfonia
    La Sinfonia
    [Norte/Sony BMG]
  • The Royalty: La Realeza
    Rkm & Ken-y
    [Machete Music]
  • En Lo Claro
    Voltio
    [Norte/Sony BMG]
  • Los Extraterrestres
    Wisin y Yandel
    [Machete Music]

Category 61

Best Tropical Latin Album
(Vocal or Instrumental.)

  • Cuba: Un Viaje Musical — A Musical Journey
    Albita, Rey Ruíz & Donato Poveda
    [Apollo Music]
  • Renacer
    DLG
    [Machete Music]
  • Señor Bachata
    José Feliciano
    [Universal Music Latino]
  • Frutero Moderno
    Gonzalo Grau y La Clave Secreta
    [2008 Gonzalo Grau]
  • Back On The Streets… Taste Of Spanish Harlem Vol. 2
    New Swing Sextet
    [Cotique/Emusica Records]

Category 62

Best Regional Mexican Album
(Vocal or Instrumental.)

  • Amor, Dolor Y Lágrimas: Música Ranchera
    Mariachi Los Camperos de Nati Cano
    [Smithsonian Folkways Recordings]
  • Desde México: “Cumbia Cusinela”
    Huichol Musical
    [ASL]
  • Vámonos Pa’l Río
    Los Pikadientes De Caborca
    [Norte/Sony BMG]
  • Canciones De Amor
    Mariachi Divas
    [Shea Records/East Side Records]
  • A Puro Dolor
    Nadia
    [Warner Music Latina]

Category 63

Best Tejano Album
(Vocal or Instrumental.)

  • Music Lessons
    Chente Barrera y Taconazo
    [Qvo Records]
  • Friends & Legends
    Joe Posada
    [Baby Dude Records]
  • Viva La Revolucion
    Ruben Ramos & The Mexican Revolution
    [Revolution Records]
  • All That Jazz…
    Tortilla Factory
    [Tortilla Records]
  • Heir To The Throne
    Albert Zamora
    [Freddie Records]

Category 64

Best Norteño Album
(Vocal or Instrumental.)

  • Me Enamore De Un Angel
    Los Palominos
    [Urbana Records]
  • Raíces
    Los Tigres Del Norte
    [Fonovisa]
  • Corridos: Defendiendo El Honor
    Pesado
    [Warner Music Latina]
  • Six Pack
    Siggno
    [Freddie Records]
  • Cuidado
    Solido
    [Freddie Records]

Category 65

Best Banda Album
(Vocal or Instrumental.)

  • Tu Inspiracion
    Alacranes Musical
    [Fonovisa]
  • Que Bonito… ¡Es Lo Bonito!
    Banda El Recodo de Cruz Lizárraga
    [Fonsovisa]
  • Vive Y Dejame Vivir
    Cuisillos
    [Musart/Balboa Records]
  • Tiro De Gracia
    Lupillo Rivera
    [ASL]
  • No Es De Madera
    Joan Sebástian
    [Musart/Balboa Records]

Field 13 — Blues

Category 66

Best Traditional Blues Album
(Vocal or Instrumental.)

  • The Blues Rolls On
    Elvin Bishop
    [Delta Groove Music, Inc.]
  • Skin Deep
    Buddy Guy
    [Silvertone Records]
  • All Odds Against Me
    John Lee Hooker Jr.
    [Steppin’ Stone Records/CC Entertainment]
  • One Kind Favor
    B.B. King
    [Geffen Records]
  • Pinetop Perkins & Friends
    Pinetop Perkins & Friends
    [Stoneagle Music/Telarc]

Category 67

Best Contemporary Blues Album
(Vocal or Instrumental.)

  • Peace, Love & BBQ
    Marcia Ball
    [Alligator Records]
  • Like A Fire
    Solomon Burke
    [Shout! Factory]
  • City That Care Forgot
    Dr. John And The Lower 911
    [429 Records]
  • Maestro
    Taj Mahal
    [Heads Up International]
  • Simply Grand
    Irma Thomas
    [Rounder Records]

Field 14 — Folk

Category 68

Best Traditional Folk Album
(Vocal or Instrumental.)

  • Coal
    Kathy Mattea
    [Captain Potato Records]
  • Comedians & Angels
    Tom Paxton
    [Appleseed Recordings]
  • Bring Me Home
    Peggy Seeger
    [Appleseed Recordings]
  • At 89
    Pete Seeger
    [Appleseed Recordings]
  • Strangers In Another Country
    Rosalie Sorrels
    [Red House Records]

Category 69

Best Contemporary Folk/Americana Album
(Vocal or Instrumental.)

  • Day After Tomorrow
    Joan Baez
    [Bobolink/Razor & Tie]
  • I, Flathead
    Ry Cooder
    [Nonesuch Records]
  • Sex & Gasoline
    Rodney Crowell
    [Work Song/Yep Roc Records]
  • All I Intended To Be
    Emmylou Harris
    [Nonesuch Records]
  • Raising Sand
    Robert Plant & Alison Krauss
    [Rounder Records]

Category 70

Best Native American Music Album
(Vocal or Instrumental.)

  • Songs From The Black Hills
    Bryan Akipa
    [SOAR Corporation]
  • Spo’Mo’Kin’Nan
    Black Lodge
    [Canyon Records]
  • Red Rock
    Northern Cree
    [Canyon Records]
  • Come To Me Great Mystery — Native American Healing Songs
    (Various Artists)
    Tom Wasinger, producer
    [Silver Wave Records]
  • Faith
    Kevin Yazzie
    [Canyon Records]

Category 71

Best Hawaiian Music Album
(Vocal or Instrumental.)

  • ‘Ikena
    Tia Carrere & Daniel Ho
    [Daniel Ho Creations]
  • ‘Aumakua
    Amy Hanaiali`i
    [Ua Records/Concord]
  • Force Of Nature
    Led Kaapana & Mike Kaawa
    [Ledward Kaapana & Mike Kaawa]
  • Hawaiian Slack Key Kings Masters Series Vol. II
    (Various Artists)
    Chris Lau & Milton Lau, producers
    [Rhythm And Roots Records]
  • The Spirit Of Hawaiian Slack Key Guitar
    (Various Artists)
    Daniel Ho, George Kahumoku, Jr., Dennis Kamakahi, Paul Konwiser & Wayne Wong, producers
    [Daniel Ho Creations]

Category 72

Best Zydeco Or Cajun Music Album
(Vocal or Instrumental.)

  • Live At The 2008 New Orleans Jazz & Heritage Festival
    BeauSoleil & Michael Doucet
    [MunckMix]
  • From Now On
    Michael Doucet
    [Smithsonian Folkways Recordings]
  • Homage Au Passé
    Pine Leaf Boys
    [Lionsgate]
  • Live At The 2008 New Orleans Jazz & Heritage Festival
    Steve Riley & The Mamou Playboys
    [MunckMix]
  • Cedric Watson
    Cedric Watson
    [Valcour Records]

Field 15 — Reggae

Category 73

Best Reggae Album
(Vocal or Instrumental.)

  • Jah Is Real
    Burning Spear
    [Burning Music Production]
  • Let’s Get Physical
    Elephant Man
    [VP Records/ Bad Boy]
  • Vibes
    Heavy D
    [Stride/Universal]
  • Repentance
    Lee “Scratch” Perry
    [Narnack Records]
  • Intoxication
    Shaggy
    [VP Records]
  • Amazing
    Sly & Robbie
    [Fontana International]

Field 16 — World Music

Category 74

Best Traditional World Music Album
(Vocal or Instrumental.)

  • Calcutta Chronicles: Indian Slide Guitar Odyssey
    Debashish Bhattacharya
    [Riverboat Records/World Music Network]
  • The Mandé Variations
    Toumani Diabaté
    [Nonesuch Records]
  • Ilembe: Honoring Shaka Zulu
    Ladysmith Black Mambazo
    [Heads Up International]
  • Dancing In The Light
    Lakshmi Shankar
    [World Village]

Category 75

Best Contemporary World Music Album
(Vocal or Instrumental.)

  • Shake Away
    Lila Downs
    [Manhattan Records/Blue Note]
  • Banda Larga Cordel
    Gilberto Gil
    [Warner Music Latina]
  • Global Drum Project
    Mickey Hart, Zakir Hussain, Sikiru Adepoju & Giovanni Hidalgo
    [Shout! Factory]
  • Rokku Mi Rokka (Give And Take)
    Youssou N’Dour
    [Nonesuch Records]
  • Live At The Nelson Mandela Theater
    Soweto Gospel Choir
    [Shanachie Entertainment]

Field 17 — Polka

Category 76

Best Polka Album
(Vocal or Instrumental.)

  • El Maestro Del Acordeón Y Sus Polkas
    Paulino Bernal
    [Urbana Records]
  • Speechless
    LynnMarie & Charlie Kelley As The Boxhounds
    [Squeeze Records]
  • Back To Back Hall Of Fame Polkas
    Walter Ostanek & His Band, Jerry Darlak & The Touch And Bob Kravos & His Band
    [Sunshine Diversified Ent.]
  • Hungry For More
    Polka Family Band
    [Polka Family Music]
  • Let The Whole World Sing
    Jimmy Sturr And His Orchestra
    [Rounder]

Field 18 — Children’s

Category 77

Best Musical Album For Children
(For albums consisting of predominantly music or song vs. spoken word.)

  • Beethoven’s Wig 4: Dance Along Symphonies
    Beethoven’s Wig
    [Rounder Records]
  • Big Round World
    Trout Fishing In America
    [Trout Records]
  • Here Come The 123s
    They Might Be Giants
    [Disney Sound]
  • Here Comes Brady Rymer And The Little Band That Could
    Brady Rymer And The Little Band That Could
    [Bumblin’ Bee Records]
  • The Shoe Bird
    Gerard Schwarz Conducting The Seattle Symphony
    [Brilliance Audio]

Category 78

Best Spoken Word Album For Children
(For albums consisting of predominantly spoken word vs. music or song.)

  • Around The Campfire
    Buck Howdy With BB
    [Prairie Dog Entertainment]
  • The Big One-Oh
    Dean Pitchford
    [Random House Audio/Listening Library]
  • Brown Bear And Friends
    Gwyneth Paltrow
    [Macmillan Audio]
  • The Cricket In Times Square
    Tony Shalhoub
    [Macmillan Audio]
  • Yes To Running! Bill Harley Live
    Bill Harley
    [Round River Records]

Field 19 — Spoken Word

Category 79

Best Spoken Word Album (Includes Poetry, Audio Books & Story Telling)

  • An Inconvenient Truth (Al Gore)
    Beau Bridges, Cynthia Nixon & Blair Underwood
    [Simon & Schuster Audio]
  • Born Standing Up
    Steve Martin
    [Simon & Schuster Audio]
  • I Am America (And So Can You!)
    Stephen Colbert (& Various Artists)
    [Hachette Audio]
  • Life Beyond Measure
    Sidney Poitier
    [HarperAudio]
  • When You Are Engulfed In Flames
    David Sedaris
    [Hachette Audio]

Field 20 — Comedy

Category 80

Best Comedy Album
(For comedy recordings, spoken or musical)

  • Anticipation
    Lewis Black
    [Comedy Central Records]
  • Flight Of The Conchords
    Flight Of The Conchords
    [Sub Pop]
  • For Your Consideration
    Kathy Griffin
    [Columbia/Music With A Twist]
  • It’s Bad For Ya
    George Carlin
    [Eardrum Records]
  • Songs Of The Bushmen
    Harry Shearer
    [Courgette Records]

Field 21 — Musical Show

Category 81

Best Musical Show Album
(Award to the Album Producer(s), and to the Lyricist(s) & Composer(s) of 51% or more of a new score. (Artist, Lyricist & Composer names appear in parentheses.))

  • Gypsy
    Robert Sher, producer (Jule Styne, composer; Stephen Sondheim, lyricist) (2008 Broadway Cast With Patti LuPone & Others)
    [Time Life]
  • In The Heights
    Kurt Deutsch, Alex Lacamoire, Andrés Levin, Lin-Manuel Miranda, Joel Moss & Bill Sherman, producers; Lin-Manuel Miranda, composer/lyricist (Original Broadway Cast With Lin-Manuel Miranda And Others)
    [Razor & Tie Entertainment/Ghostlight Records]
  • The Little Mermaid
    Bruce Botnick, Michael Kosarin, Alan Menken & Chris Montan, producers; Alan Menken, composer; Glenn Slater, lyricist (Howard Ashman, lyricist) (Original Broadway Cast With Sierra Boggess, Tituss Burgess & Others)
    [Walt Disney Records]
  • South Pacific
    David Caddick, David Lai & Ted Sperling, producers (Richard Rodgers, composer; Oscar Hammerstein II, lyricist) (New Broadway Cast With Kelli O’Hara, Paulo Szot & Others)
    [Masterworks Broadway]
  • Young Frankenstein; The Musical
    Doug Besterman, producer; Mel Brooks, composer/lyricist (Original Broadway Cast With Roger Bart, Megan Mullally, Sutton Foster & Others)
    [Decca Broadway]

Field 22 — Film/TV/Visual Media

Category 82

Best Compilation Soundtrack Album For Motion Picture, Television Or Other Visual Media
(Award to the Artist(s) and/or Producer(s) of a majority of the tracks on the album, or to the individual(s) actively responsible for the concept and musical direction and for the selection of artists, songs and producers, as applicable.)

  • American Gangster
    (Various Artists)
    [Def Jam]
  • August Rush
    (Various Artists)
    [Columbia/Sony Music Soundtrax]
  • Juno
    (Various Artists)
    [Fox Music/Rhino]
  • Mamma Mia!
    Meryl Streep (& Various Artists)
    [Decca Records]
  • Sweeney Todd — The Demon Barber Of Fleet Street
    (Various Artists)
    [Nonesuch Records]

Category 83

Best Score Soundtrack Album For Motion Picture, Television Or Other Visual Media
(Award to Composer(s) for an original score created specifically for, or as a companion to, a current legitimate motion picture, television show or series or other visual media.)

  • The Dark Knight
    James Newton Howard & Hans Zimmer, composers
    [Warner Sunset/Warner Bros.]
  • Indiana Jones And The Kingdom Of The Crystal Skull
    John Williams, composer
    [Concord Records]
  • Iron Man
    Ramin Djawadi, composer
    [Lionsgate]
  • There Will Be Blood
    Jonny Greenwood, composer
    [Nonesuch Records]
  • Wall-E
    Thomas Newman, composer
    [Walt Disney Records/Pixar]

Category 84

Best Song Written For Motion Picture, Television Or Other Visual Media
(A Songwriter(s) award. For a song (melody & lyrics) written specifically for a motion picture, television or other visual media, and released for the first time during the Eligibility Year. (Artist names appear in parentheses.) Singles or Tracks only.)

  • Down To Earth (From Wall-E)
    Peter Gabriel & Thomas Newman, songwriters (Peter Gabriel)
    Track from: Wall-E
    [Walt Disney Records/Pixar; Publishers: Walt Disney Music, Wonderland Music/Pixar Talking Pictures/Pixar Music]
  • Ever Ever After (From Enchanted)
    Alan Menken & Stephen Schwartz, songwriters (Carrie Underwood)
    Track from: Enchanted
    [Walt Disney Records; Publishers: Wonderland Music & Walt Disney Music]
  • Say (From The Bucket List)
    John Mayer, songwriter (John Mayer)
    Track from: Continuum
    [Aware/Columbia; Publishers: Sony/ATV Tunes, Specific Harm Music]
  • That’s How You Know (From Enchanted)
    Alan Menken & Stephen Schwartz, songwriters (Amy Adams)
    Track from: Enchanted
    [Walt Disney Records; Publishers: Wonderland Music & Walt Disney Music]
  • Walk Hard (From Walk Hard — The Dewey Cox Story)
    Judd Apatow, Marshall Crenshaw, Jake Kasdan & John C. Reilly, songwriters (John C. Reilly)
    Track from: Walk Hard The Dewey Cox Story
    [Columbia; Publishers: Murder by Television/Apatow Music/Popular Misconception/New Columbia Pictures Music/Colpix Music]

Field 23 — Composing/Arranging

Category 85

Best Instrumental Composition
(A Composer’s Award for an original composition (not an adaptation) first released during the Eligibility Year. Singles or Tracks only.)

  • The Adventures Of Mutt (From Indiana Jones And The Kingdom Of The Crystal Skull)
    John Williams, composer (John Williams)
    Track from: Indiana Jones And The Kingdom Of The Crystal Skull — Soundtrack
    [Concord Records]
  • Alegria
    Chick Corea, composer (Chick Corea & Gary Burton)
    Track from: The New Crystal Silence
    [Concord Records]
  • Claire’s Closet
    Russell Ferrante, composer (Yellowjackets Featuring Mike Stern)
    Track from: Lifecycle
    [Heads Up International]
  • Danzón De Etiqueta
    Dave Grusin, composer (Lee Ritenour & Dave Grusin)
    Track from: Amparo
    [Decca]
  • Hit The Ground Running
    Gordon Goodwin, composer (Gordon Goodwin’s Big Phat Band)
    Track from: Act Your Age
    [Immergent]

Category 86

Best Instrumental Arrangement
(An Arranger’s Award. (Artist names appear in parentheses.) Singles or Tracks only.)

  • Define Dancing (From Wall-E)
    Peter Gabriel & Thomas Newman, arrangers (Thomas Newman)
    Track from: Wall-E — Soundtrack
    [Walt Disney Records]
  • Down In The Valley
    Frank Macchia, arranger (Frank Macchia Featuring The Prague Orchestra)
    Track from: Landscapes
    [Cacophony]
  • Duke Ellington’s Sound Of Love
    Michael Abene, arranger (Joe Lovano With WDR Big Band & Rundfunk Orchestra)
    Track from: Symphonica
    [Blue Note]
  • St. Louis Blues
    Bob Brookmeyer, arranger (The Vanguard Jazz Orchestra)
    Track from: Monday Night Live At The Village Vanguard
    [Planet Arts Recordings]
  • Yesterdays
    Gordon Goodwin, arranger (Gordon Goodwin’s Big Phat Band Featuring Art Tatum)
    Track from: Act Your Age
    [Immergent]

Category 87

Best Instrumental Arrangement Accompanying Vocalist(s)
(An Arranger’s Award. (Artist names appear in parentheses.) Singles or Tracks only.)

  • Alfie
    Vince Mendoza, arranger (Traincha & The Metropole Orchestra)
    Track from: The Look Of Love — Burt Bacharach Songbook
    [Blue Note]
  • Grace
    Cedric Dent, arranger (Take 6)
    Track from: The Standard
    [Heads Up International]
  • Here’s That Rainy Day
    Nan Schwartz, arranger (Natalie Cole)
    Track from: Still Unforgettable
    [DMI Records]
  • Johnny One Note
    Don Sebesky, arranger (John Pizzarelli)
    Track from: With A Song In My Heart
    [Telarc International]
  • Lazy Afternoon
    Claus Ogerman, arranger (Danilo Perez)
    Track from: Across The Crystal Sea
    [Emarcy]

Field 24 — Package

Category 88

Best Recording Package

  • Death Magnetic
    Bruce Duckworth, Sarah Moffat & David Turner, art directors (Metallica)
    [Warner Bros.]
  • Hawk Nelson…Is My Friend!
    Don Clark, art director (Hawk Nelson)
    [BEC Recordings]
  • Nouns
    No Age & Brian Roettinger, art directors (No Age)
    [Sub Pop]
  • Radio Retaliation
    Neal Ashby, Matthew Curry & Patrick Donohue, art directors (Thievery Corporation)
    [ESL Music]
  • Summer Rains
    Amanda Barrett, Abby DeWald, Renee Jablow & Rick Whitmore, art directors (The Ditty Bops)
    [The Green Witch Society]

Category 89

Best Boxed Or Special Limited Edition Package

  • Ghosts I-IV
    Jeff Anderson, Trent Reznor & Rob Sheridan, art directors (Nine Inch Nails)
    [The Null Corporation]
  • In Rainbows
    Stanley Donwood, Mel Maxwell & Christiaan Munro, art directors (Radiohead)
    [TBD Records]
  • Poems & Songs
    Qing-Yang Xiao, art director (Wu Sheng)
    [Ring of Fire Music]
  • Pretty. Odd.
    Alex Kirzhner & Panic At The Disco, art directors (Panic At The Disco)
    [Decaydance/Fueled By Ramen]
  • @#%&*! Smilers
    Aimee Mann & Gail Marowitz, art directors (Aimee Mann)
    [SuperEgo Records]

Field 25 — Album Notes

Category 90

Best Album Notes

  • Art Of Field Recording Volume I: Fifty Years Of Traditional American Music Documented By Art Rosenbaum
    Art Rosenbaum, album notes writer (Various Artists)
    [Dust-To-Digital]
  • Debate ’08: Taft And Bryan Campaign On The Edison Phonograph
    Patrick Feaster & David Giovannoni, album notes writers (William Jennings Bryan & William Howard Taft)
    [Archeophone Records]
  • Kind Of Blue: 50th Anniversary Collector’s Edition
    Francis Davis, album notes writer (Miles Davis)
    [Columbia/Legacy Recordings]
  • Rare & Unreleased Recordings From The Golden Reign Of The Queen Of Soul
    David Ritz & Jerry Wexler, album notes writers (Aretha Franklin)
    [Rhino/Atlantic]
  • The Unsung Father Of Country Music: 1925-1934
    Henry “Hank” Sapoznik, album notes writer (Ernest V. Stoneman)
    [5-String Productions]

Field 26 — Historical

Category 91

Best Historical Album

  • Art Of Field Recording Volume I: Fifty Years Of Traditional American Music Documented By Art Rosenbaum
    Steven Lance Ledbetter & Art Rosenbaum, compilation producers; Michael Graves, mastering engineer (Various Artists)
    [Dust-To-Digital]
  • Classic Columbia, OKeh And Vocalion Lester Young With Count Basie (1936-1940)
    Scott Wenzel, compilation producer; Malcolm Addey, Michael Brooks, Matt Cavaluzzo, Andreas Meyer & Mark Wilder, mastering engineers (Lester Young With Count Basie)
    [Mosaic Records]
  • Debate ’08: Taft And Bryan Campaign On The Edison Phonograph
    David Giovannoni, Meagan Hennessey & Richard Martin, compilation producers; Richard Martin, mastering engineer (William Jennings Bryan & William Howard Taft)
    [Archeophone Records]
  • Polk Miller & His Old South Quartette
    Ken Flaherty, Jr., compilation producer; Marcos Sueiro Bal, Ken Flaherty, Jr., Kurt Nauck & Glenn Sage, mastering engineers (Polk Miller & His Old South Quartette)
    [Tompkins Square]
  • To Be Free: The Nina Simone Story
    Richard Seidel, compilation producer; Mark G. Wilder, mastering engineer (Nina Simone)
    [RCA/Legacy Recordings]

Field 27 — Production, Non-Classical

Category 92

Best Engineered Album, Non-Classical
(An Engineer’s Award. (Artists names appear in parentheses.))

  • Consolers Of The Lonely
    Joe Chiccarelli, Vance Powell & Jack White III, engineers (The Raconteurs)
    [Third Man/Warner Bros.]
  • Just A Little Lovin’
    Al Schmitt, engineer (Shelby Lynne)
    [Lost Highway Records]
  • Lay It Down
    Jimmy Douglass, Russell “The Dragon” Elevado & John Smeltz, engineers (Al Green)
    [Blue Note]
  • Still Unforgettable
    Steve Genewick, Al Schmitt & Bill Schnee, engineers (Natalie Cole)
    [DMI Records]
  • We Sing. We Dance. We Steal Things.
    Dyre Gormsen & Tony Maserati, engineers (Jason Mraz)
    [Atlantic]

Category 93

Producer Of The Year, Non-Classical
(A Producer’s Award. (Artists names appear in parentheses.))

  • Danger Mouse
    • Attack & Release (The Black Keys) (A)
    • Modern Guilt (Beck) (A)
    • The Odd Couple (Gnarls Barkley) (A)
  • Nigel Godrich
    • In Rainbows (Radiohead) (A)
  • Johnny K
    • Big Bad World (Plain White T’s) (A)
    • The Illusion Of Progress (Staind) (A)
    • Light From Above (Black Tide) (A)
    • 3 Doors Down (3 Doors Down) (A)
  • Rick Rubin
    • Death Magnetic (Metallica) (A)
    • Home Before Dark (Neil Diamond) (A)
    • Mercy (Dancing For The Death Of An Imaginary Enemy) (Ours) (A)
    • Seeing Things (Jakob Dylan) (A)
    • Weezer (Red Album) (Weezer) (A)
  • will.i.am
    • American Boy (Estelle Featuring Kanye West) (T)
    • Encanto (Sergio Mendes) (A)
    • Funky Bahia (Sergio Mendes Featuring will.i.am & Siedah Garrett) (T)
    • In The Ayer (Flo Rida Featuring will.i.am) (T)
    • Pick It Up (Fergie) (T)
    • Picture Perfect (Chris Brown Featuring will.i.am) (T)
    • What’s Your Name (Usher Featuring will.i.am) (T)

Category 94

Best Remixed Recording, Non-Classical
(A Remixer’s Award. (Artists names appear in parentheses for identification.) Singles or Tracks only.)

  • Closer (StoneBridge Radio Edit)
    StoneBridge, remixer (Ne-Yo)
    [Def Jam]
  • Electric Feel (Justice Remix)
    Justice, remixers (MGMT)
    Track from: Oracular Spectacular
    [Columbia]
  • 4 Minutes (Junkie XL Remix)
    Junkie XL, remixer (Madonna Featuring Justin Timberlake)
    [Warner Bros.]
  • Just Fine (Moto Blanco Remix)
    Moto Blanco, remixers (Mary J. Blige)
    Track from: Growing Pains
    [Geffen]
  • The Longest Road (Deadmau5 Remix)
    Deadmau5, remixer (Morgan Page Featuring Lissie)
    Track from: Elevate
    [Nettwerk]

Field 28 — Surround Sound

Category 95

Best Surround Sound Album
(For vocal or instrumental albums. Albums only.)

  • Divertimenti
    Morten Lindberg & Hans Peter L’Orange, surround mix engineers; Morten Lindberg, surround mastering engineer; Morten Lindberg, surround producer (Øyvind Gimse & TrondheimSolistene)
    [2L]
  • Mussorgsky: Pictures At An Exhibition; Night On Bald Mountain; Prelude To Khovanshchina
    Michael Bishop, surround mix engineer; Michael Bishop, surround mastering engineer; Robert Woods, surround producer (Paavo Järvi & Cincinnati Symphony Orchestra)
    [Telarc]
  • Rheinberger: Sacred Choral Works
    John Newton, surround mix engineer; Jonathan Cooper & Mark Donahue, surround mastering engineers; Blanton Alspaugh, surround producer (Charles Bruffy, Phoenix Bach Choir & Kansas City Chorale)
    [Chandos]
  • Ringo 5.1 The Surround Sound Collection
    Bruce Sugar, surround mix engineer; Chris Bellman, surround mastering engineer; Bill Crowley, Ringo Starr & Bruce Sugar, surround producers (Ringo Starr)
    [Koch]
  • Sensurround + B-Sides
    Tohru Takayama, surround mix engineer; Keigo Oyamada, surround producer (Cornelius)
    [Everloving]

Field 29 — Production, Classical

Category 96

Best Engineered Album, Classical
(An Engineer’s Award. (Artist names appear in parentheses.))

  • Berlioz: Symphonie Fantastique
    Fred Vogler, engineer (Gustavo Dudamel & Los Angeles Philharmonic)
    [Deutsche Grammophon]
  • Divertimenti
    Morten Lindberg & Hans Peter L’Orange, engineers (Øyvind Gimse & TrondheimSolistene)
    [2L (Lindberg Lyd)]
  • Puccini: La Bohème
    Michael Bishop, engineer (Robert Spano & Atlanta Symphony Orchestra & Chorus)
    [Telarc]
  • Respighi: Church Windows, Brazilian Impressions, Rossiniana
    John Newton, engineer (JoAnn Falletta & Buffalo Philharmonic Orchestra)
    [Naxos]
  • Traditions And Transformations: Sounds Of Silk Road Chicago
    David Frost, Tom Lazarus & Christopher Willis, engineers (Miguel Harth-Bedoya, Alan Gilbert, Silk Road Ensemble, Wu Man, Yo-Yo Ma & Chicago Symphony Orchestra)
    [CSO Resound]

Category 97

Producer Of The Year, Classical
(A Producer’s Award. (Artist names appear in parentheses.)

  • David Frost
    • Berlioz: Symphonie Fantastique (Gustavo Dudamel & Los Angeles Philharmonic)
    • Right Through The Bone — Julius Röntgen Chamber Music (ARC Ensemble)
    • Schubert: Sonata In D Maj.; Liszt: Don Juan Fantasy (Min Kwon)
    • Traditions And Transformations: Sounds Of Silk Road Chicago (Miguel Harth-Bedoya, Alan Gilbert, Yo-Yo Ma, Silk Road Ensemble, Wu Man & Chicago Symphony Orchestra)
  • David Groves
    • Baroque (Gabriela Montero)
    • Beethoven: Piano Sonatas (Jonathan Biss)
    • Polish Spirit (Nigel Kennedy & Jacek Kaspszyk)
    • Respighi: Roman Trilogy, Il Tramonto (Antonio Pappano)
    • Shostakovich: Piano Concerto No. 1 (Martha Argerich)
  • Judith Sherman
    • Carter, Elliott: String Quartets Nos. 1 And 5 (Pacifica Quartet)
    • Piano Music Of Salonen, Stucky And Lutoslawski (Gloria Cheng)
    • Reich: Daniel Variations (Grant Gershon, Alan Pierson, Los Angeles Master Chorale & London Sinfonietta)
    • Riley, Terry: The Cusp Of Magic (Kronos Quartet & Wu Man)
    • String Poetic (Jennifer Koh & Reiko Uchida)
  • Robert Woods
    • Mussorgsky: Pictures At An Exhibition, Night On Bald Mountain, Prelude To Khovanshchina (Paavo Järvi & Cincinnati Symphony Orchestra)
    • Prokofiev: Symphony No. 5, Lieutenant Kijé Suite (Paavo Järvi & Cincinnati Symphony Orchestra)
    • Puccini: La Bohème (Robert Spano & Atlanta Symphony Orchestra & Chorus)
    • Ravel: Boléro (Erich Kunzel & Cincinnati Pops Orchestra)
    • Revolutionary (Cameron Carpenter)
  • Robina G. Young
    • Beethoven: String Quartets Op. 18, Nos. 1-6 (Tokyo String Quartet)
    • Beethoven: Symphony No. 3 ‘Eroica’ (Andrew Manze & Helsingborg Symphony Orchestra)
    • Birds On Fire (Fretwork)
    • Heavenly Harmonies (Stile Antico)
    • Scattered Rhymes (Paul Hillier, Orlando Consort & The Estonian Philharmonic Chamber Choir)

Field 30 — Classical

Category 98

Best Classical Album
(Award to the Artist(s) and to the Album Producer(s) if other than the Artist.)

  • Maria
    Cecilia Bartoli; Christopher Raeburn, producer; Wolf-Dieter Karwatky & Philip Siney, engineers/mixers (Adam Fischer; Orchestra La Scintilla)
    [Decca Records]
  • O’Regan, Tarik: Threshold Of Night
    Craig Hella Johnson, conductor; Blanton Alspaugh, producer; John Newton, engineer/mixer; Mark Donahue, mastering engineer (Company Of Strings; Company Of Voices & Conspirare)
    [Harmonia Mundi]
  • Schoenberg/Sibelius: Violin Concertos
    Esa-Pekka Salonen, conductor; Hilary Hahn; Sid McLauchlan & Arend Prohmann, producers; Stephan Flock, engineer/mixer (Swedish Radio Symphony Orchestra)
    [Deutsche Grammophon]
  • Spotless Rose: Hymns To The Virgin Mary
    Charles Bruffy, conductor; Phoenix Chorale; Blanton Alspaugh, producer; John Newton, engineer/mixer; Jonathan Cooper & Mark Donahue, mastering engineers
    [Chandos]
  • Weill: Rise And Fall Of The City Of Mahagonny
    James Conlon, conductor; Anthony Dean Griffey, Patti LuPone & Audra McDonald; Fred Vogler, producer (Donnie Ray Albert, John Easterlin, Steven Humes, Mel Ulrich & Robert Wörle; Los Angeles Opera Chorus; Los Angeles Opera Orchestra)
    [EuroArts]

Category 99

Best Orchestral Performance
(Award to the Conductor and to the Orchestra.)

  • D’Indy: Orchestral Works, Vol. 1
    Rumon Gamba, conductor (Iceland Symphony Orchestra)
    [Chandos]
  • Glazunov: Symphony No. 6, La Mer, Introduction And Dance From Salome
    José Serebrier, conductor (Royal Scottish National Orchestra)
    [Warner Classics & Jazz]
  • Prokofiev: Scythian Suite, Op. 20
    Alan Gilbert, conductor (Chicago Symphony Orchestra)
    Track from: Traditions And Transformations: Sounds Of Silk Road Chicago
    [CSO Resound]
  • Shostakovich: Symphony No. 4
    Bernard Haitink, conductor (Chicago Symphony Orchestra)
    [CSO Resound]
  • Walden, Chris: Symphony No. 1, The Four Elements
    Chris Walden, conductor (Hollywood Studio Symphony Orchestra)
    [Origin Classical]

Category 100

Best Opera Recording
(Award to the Conductor, Album Producer(s) and Principal Soloists.)

  • Tan Dun: The First Emperor
    Tan Dun, conductor; Michelle DeYoung, Plácido Domingo, Elizabeth Futral, Paul Groves, Wu Hsing-Kuo & Hao Jiang Tian; Jay David Saks, producer (The Metropolitan Opera Orchestra; The Metropolitan Opera Chorus)
    [EMI Classics]
  • Lully: Psyché
    Paul O´Dette & Stephen Stubbs, conductors; Colin Balzer, Karina Gauvin, Carolyn Sampson & Aaron Sheehan; Renate Wolter-Seevers, producer (Boston Early Music Festival Orchestra; Boston Early Music Festival Chorus)
    [CPO]
  • Monteverdi: L’Orfeo
    Rinaldo Alessandrini, conductor; Sara Mingardo, Monica Piccinini, Anna Simboli & Furio Zanasi; Jean-Pierre Loisil, producer (Concerto Italiano)
    [Naive Classique]
  • Tchaikovsky: Eugene Onegin
    Valery Gergiev, conductor; Renée Fleming, Dmitri Hvorostovsky & Ramón Vargas; Jay David Saks, producer (The Metropolitan Opera Orchestra; The Metropolitan Opera Chorus)
    [Decca]
  • Weill: Rise And Fall Of The City Of Mahagonny
    James Conlon, conductor; Anthony Dean Griffey, Patti LuPone & Audra McDonald; Fred Vogler, producer (Donnie Ray Albert, John Easterlin, Steven Humes, Mel Ulrich & Robert Wörle; Los Angeles Opera Orchestra; Los Angeles Opera Chorus)
    [EuroArts]

Category 101

Best Choral Performance
(Award to the Choral Conductor, and to the Orchestra Conductor if an Orchestra is on the recording, and to the Choral Director or Chorus Master if applicable.)

  • O’Regan, Tarik: Threshold Of Night
    Craig Hella Johnson, conductor (Company Of Strings; Company Of Voices & Conspirare)
    [Harmonia Mundi]
  • Rheinberger: Sacred Choral Works
    Charles Bruffy, conductor (Kansas City Chorale & Phoenix Bach Choir)
    [Chandos]
  • Symphony Of Psalms
    Sir Simon Rattle, conductor; Simon Halsey, chorus master (Berliner Philharmoniker; Rundfunkchor Berlin)
    Track from: Stravinsky: Symphonies
    [EMI Classics]
  • Szymanowski, Karol: Stabat Mater
    Antoni Wit, conductor; Henryk Wojnarowski, chorus master (Jaroslaw Brek, Iwona Hossa & Ewa Marciniec; Warsaw Philharmonic Orchestra; Warsaw Philharmonic Choir)
    [Naxos]
  • Tippett: A Child Of Our Time
    Colin Davis, conductor; Joseph Cullen, chorus master (Steve Davislim, Mihoko Fujimura, Matthew Rose & Indra Thomas; London Symphony Orchestra; London Symphony Chorus)
    [LSO Live]

Category 102

Best Instrumental Soloist(s) Performance (with Orchestra)
(Award to the Instrumental Soloist(s) and to the Conductor.)

  • Bloch/Lees:Violin Concertos
    John McLaughlin Williams, conductor; Elmar Oliveira (National Symphony Orchestra Of Ukraine)
    [Artek]
  • Harrison: Pipa Concerto
    Miguel Harth-Bedoya, conductor; Wu Man (Chicago Symphony Orchestra)
    Track from: Traditions And Transformations: Sounds Of Silk Road Chicago
    [CSO Resound]
  • Mozart: Piano Concertos 17 & 20
    Leif Ove Andsnes (Norwegian Chamber Orchestra)
    [EMI Classics]
  • Saint-Saëns: Piano Concertos 2 & 5
    Charles Dutoit, conductor; Jean-Yves Thibaudet (L’Orchestre De La Suisse Romande)
    [Decca Records]
  • Schoenberg/Sibelius: Violin Concertos
    Esa-Pekka Salonen, conductor; Hilary Hahn (Swedish Radio Symphony Orchestra)
    [Deutsche Grammophon]

Category 103

Best Instrumental Soloist Performance (without Orchestra)
(Award to the Instrumental Soloist.)

  • In A State Of Jazz
    Marc-André Hamelin
    [Hyperion]
  • Piano Music Of Salonen, Stucky, And Lutoslawski
    Gloria Cheng
    [Telarc]
  • Red Cliff Capriccio
    Wei Li
    [First Impression Music]
  • Revolutionary
    Cameron Carpenter
    [Telarc]
  • Strange Toys
    Joan Jeanrenaud
    [Talking House Records]

Category 104

Best Chamber Music Performance
(Award to the Artists.)

  • Brahms: String Quartet Op. 51, No. 2, Piano Quintet Op. 34
    Stephen Hough; Takács Quartet
    [Hyperion]
  • Carter, Elliott: String Quartets Nos. 1 And 5
    Pacifica Quartet
    [Naxos]
  • Folk Songs
    Trio Mediaeval
    [ECM New Series]
  • Right Through The Bone — Julius Röntgen Chamber Music
    ARC Ensemble
    [RCA Red Seal]
  • String Poetic
    Jennifer Koh & Reiko Uchida
    [Cedille Records]

Category 105

Best Small Ensemble Performance
(Award to the Ensemble (and to the Conductor.))

  • Divertimenti
    Øyvind Gimse, conductor; TrondheimSolistene
    [2L (Lindberg Lyd)]
  • Tan Dun: Pipa Concerto; Hayashi: Viola Concerto; Takemitsu: Nostalgia
    Roman Balashov, conductor; Yuri Bashmet; Moscow Soloists (Wu Man)
    [Onyx Classics]
  • Im Wunderschoenen Monat Mai
    Reinbert De Leeuw, conductor; Barbara Sukowa; Schoenberg Ensemble
    [Winter & Winter]
  • Monk: Impermanence
    Meredith Monk & Vocal Ensemble
    [ECM New Series]
  • Spotless Rose: Hymns To The Virgin Mary
    Charles Bruffy, conductor; Phoenix Chorale
    [Chandos]

Category 106

Best Classical Vocal Performance
(Award to the Vocal Soloist(s).)

  • Corigliano: Mr. Tambourine Man: Seven Poems Of Bob Dylan
    Hila Plitmann (JoAnn Falletta; Buffalo Philharmonic Orchestra)
    [Naxos]
  • Fussell, Charles: Wilde
    Sanford Sylvan (Gil Rose; Boston Modern Orchestra Project)
    [BMOP/Sound]
  • Gomidas Songs
    Isabel Bayrakdarian (Eduard Topchjan; Serouj Kradjian; Chamber Players Of The Armenian Philharmonic Orchestra)
    [Nonesuch Records]
  • Maria
    Cecilia Bartoli (Adam Fischer; Orchestra La Scintilla)
    [Decca Records]
  • Terezín: Theresienstadt
    Anne Sofie Von Otter (Christian Gerhaher & Daniel Hope; Bengt Forsberg & Gerold Huber)
    [Deutsche Grammophon]

Category 107

Best Classical Contemporary Composition
(A Composer’s Award. (For a contemporary classical composition composed within the last 25 years, and released for the first time during the Eligibility Year.) Award to the librettist, if applicable.)

  • Dalbavie: Concerto Pour Flûte
    Marc-André Dalbavie (Peter Eötvös)
    Track from: Dalbavie/Jarrell/Pintscher: Flute Concertos
    [EMI Classics]
  • Gandolfi: The Garden Of Cosmic Speculation
    Michael Gandolfi (Robert Spano)
    [Telarc]
  • Mr. Tambourine Man: Seven Poems Of Bob Dylan
    John Corigliano (JoAnn Falletta)
    Track from: Corigliano: Mr. Tambourine Man: Seven Poems Of Bob Dylan
    [Naxos]
  • Violin Concerto No. 2
    George Tsontakis (Douglas Boyd)
    Track from: Tsontakis: Violin Concerto No. 2, Clair De Lune
    [Koch Int’l Clasiscs]
  • Walden, Chris: Symphony No. 1, The Four Elements
    Chris Walden (Chris Walden)
    [Origin Classical]

Category 108

Best Classical Crossover Album
(Award to the Artist(s) and/or to the Conductor.)

  • Baroque
    Gabriela Montero
    [EMI Classics]
  • Indigo Road
    Ronn McFarlane
    [Dorian Sono Luminus]
  • Olde School
    East Village Opera Company
    [Decca Records]
  • The Othello Syndrome
    Uri Caine Ensemble
    [Winter & Winter]
  • Simple Gifts
    The King’s Singers
    [Signum Records]

Field 31 — Music Video

Category 109

Best Short Form Music Video
(For an individual track or single promotional clip. Award to the Artist and to the Video Director/Producer.)

  • Honey
    Erykah Badu
    Erykah Badu & Mr. Roboto, video directors; Megan Gutman, video producer
    [Universal Motown]
  • Who’s Gonna Save My Soul
    Gnarls Barkley
    Chris Milk, video director; Anne Johnson, video producer
    [Downtown/Atlantic]
  • Another Way To Die
    Alicia Keys & Jack White
    PR Brown & MK12, video directors; Dexton Deboree, Lance Ebeling, Mick Ebeling, Sheira Rees-Davies & Jane Tredget, video producers
    [J Records]
  • House Of Cards
    Radiohead
    James Frost, video director; Dawn Fanning, video producer
    [TBD Records]
  • Pork And Beans
    Weezer
    Mathew Cullen, video director; Bernard Rahill, video producer
    [DGC/Interscope]

Category 110

Best Long Form Music Video
(For video album packages consisting of more than one song or track. Award to the Artist and to the Video Director/Producer of at least 51% of the total playing time.)

  • Where The Light Is — Live In Los Angeles
    John Mayer
    Danny Clinch, video director; Lindha Narvaez, video producer
    [Columbia]
  • Runnin’ Down A Dream
    Tom Petty & The Heartbreakers
    Peter Bogdanovich, video director; Skot Bright, video producer
    [Warner Bros.]
  • Good Girl Gone Bad Live
    Rihanna
    Paul Caslin, video director; John Paveley, Ruth Paveley & Rupert Style, video producers
    [Def Jam/SRP Records/Mercury Music Group/Universal Music]
  • Respect Yourself — The Stax Records Story
    (Various Artists)
    Robert Gordon & Morgan Neville, video directors; Mark Crosby, Robert Gordon & Morgan Neville, video producers
    [Stax/Tremolo Productions/Concord Music Group]
  • Amazing Journey: The Story Of The Who
    The Who
    Paul Crowder & Murray Lerner, video directors; Robert Rosenberg & Nigel Sinclair, video producers
    [Universal Home Entertainment]
Advertisements

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out / Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out / Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out / Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out / Change )

Connecting to %s

%d bloggers like this: